Jak wycisnąć więcej ze szkolenia?

Jak wycisnąć więcej ze szkolenia?

 

Uczestnictwo w szkoleniu zazwyczaj ma na celu podniesienie kwalifikacji, rozwiązanie konkretnego problemu lub szeroko pojęty rozwój. Choć bardzo dużo zależy od prowadzącego, jego wiedzy merytorycznej i umiejętności jej przekazania innym, nie jest obojętne także nastawienie uczestnika. Poniżej podpowiadamy, jak przygotować się do szkolenia i co robić w trakcie, by wycisnąć z niego jak najwięcej.

  1. Zapoznaj się z programem szkolenia

Jest to ważne szczególnie wtedy, kiedy na szkolenie skierował Cię pracodawca. Program szkolenia pokaże, czego pracodawca od Ciebie oczekuje i jaki problem możesz pomóc mu rozwiązać. Przestudiowane programu pokaże, czy dane szkolenie odpowiada Twoim potrzebom. Harmonogram pomoże także w kolejnym punkcie, czyli:

  1. Zrób listę pytań, na które chcesz uzyskać odpowiedź

Po przestudiowaniu omawianych na szkoleniu zagadnień zapisz swoje pytania dotyczące każdego prezentowanego obszaru. W czasie szkolenia miej listę pod ręką i odhaczaj pytania, które prowadzący omówił. Na koniec dopytaj o zagadnienia pozostające bez odpowiedzi.

  1. Bierz aktywny udział

Pamiętaj, że prowadzący jest po to, aby przekazać wiedzę i nauczyć. Dlatego śmiało zadawaj pytania, nawet takie, na które wydaje Ci się, że powinieneś/aś znać odpowiedź. Najprawdopodobniej nie będziesz jedyną osobą, która będzie potrzebowała danej informacji. Zabieraj głos w dyskusjach, dziel się swoimi doświadczeniami – Ty pomożesz komuś, ktoś pomoże Tobie.

  1. Słuchaj i notuj

Koniecznie zabierz coś do pisania i kartkę. Często wydaje nam się, że coś jest tak oczywiste, że na pewno to zapamiętamy, a potem… okazuje się, że pamiętamy tylko tyle, że coś było proste, ale nie wiemy, o co konkretnie chodziło.

  1. Wykorzystaj przerwy na networking

Nigdy nie wiadomo, kogo poznasz na szkoleniu ani czego się dowiesz od innych uczestników. Być może wśród nich będzie Twój nowy partner biznesowy, klient, pracownik albo pracodawca. Czasem także doświadczenia innych osób są tak samo cenne, jak wiedza przekazywana przez prowadzącego.

 

OWOCNYCH SZKOLEŃ!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *