Szybkie czytanie – 5 technik, które Ci to ułatwią

SZYBKIE CZYTANIE – 5 technik, które Ci to ułatwią.

 

Co zrobić, jeśli chcemy nie tylko szybciej czytać, ale też więcej zapamiętać z czytanego tekstu?

Przekartkuj książkę

Zanim przejdziesz do właściwego czytania, przeczytaj  spis treści oraz przekartkuj książkę, zapoznając się pobieżnie z treścią każdej strony. Dzięki temu będziesz mieć ogólny obraz tego, o czym będziesz czytać i uczyć się.

Poruszaj samymi oczami

Podczas czytania śledź tekst tylko oczami. Niektórzy nieświadomie poruszają głową od lewej do prawej jak maszyna do pisania, co znacznie spowalnia proces czytania. Dopilnowanie tego drobnego nawyku przyspieszy czytanie nawet o 20%!

Korzystaj z palca jako wskaźnika

Tę metodę każdy zna z początków swojej edukacji, kiedy dopiero uczyliśmy się czytać. Użycie wskaźnika pomaga skupić wzrok na tekście i nadaje tempo czytaniu.

Nie poruszaj ustami i nie czytaj po cichu

Nawyk czytania na głos także został nam po czasach szkolnych. O ile na początku naszej edukacji czytanie na głos było potrzebne, aby nauczyć się prawidłowej wymowy oraz umożliwić ogólny psychospołeczny rozwój, o tyle jako dorosłym utrudnia nam szybkie czytanie. Nasze oczy są w stanie rozpoznać i zrozumieć słowa szybciej, niż jesteśmy w stanie wymówić je na głos.

Nie zwracaj uwagi na słowa wypełniacze

Wypełniacze to słowa, które niczego nie wnoszą do tekstu. Są to na przykład: „i”, „ten”, „to”, „co”. Praktyka pozwala na omijanie tych słów bez ich świadomego czytania.

 

BONUS

👉 Nie jest żadną tajemnicą, że trening czyni mistrza

 

Pamiętaj, że Twoje tempo nie wzrośnie od samego czytania o technikach szybkiego czytania, tak jak nie upieczesz ciasta jedynie czytając przepis. Tylko systematyczne ćwiczenie nowych nawyków pozwoli Ci osiągnąć zamierzone rezultaty.